Stanowisko NR 1
Prezydium Okręgowej Rady pielęgniarek i Położnych we Włocławku
z dnia 27.11.2024r.
w sprawie apelu Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Kaliszu z dnia 17 września 2024r. i stanowiska Prezydium Okręgowej Rady pielęgniarek i Położnych z dnia 21 listopada 2024r., dotyczącego zagwarantowania pensjonariuszom domów pomocy społecznej właściwego poziomu opieki pielęgniarskiej
skierowane do Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych i Okręgowych Rad Pielęgniarek i Położnych w Kaliszu i Słupsku.
Prezydium Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych we Włocławku, po zapoznaniu się z treścią stanowiska Prezydium ORPiP w Słupsku z dnia 21 listopada 2024r. w sprawie podjęcia pilnych działań w zakresie gwarantującym pensjonariuszom domów pomocy społecznej właściwego poziomu opieki pielęgniarskiej, wyraża swoje poparcie do zwiększenia nakładów finansowych na opiekę w DPS oraz wprowadzenie regulacji prawnych gwarantujących godne wynagrodzenie pielęgniarkom zatrudnionym w DPS.
Ogólnie wiadomo, że rosną dysproporcje między płacami pielęgniarek w zakładach opieki zdrowotnej, a zatrudnionymi w domach pomocy społecznej. Domy pomocy społecznej nie są zakładami opieki zdrowotnej, ale jednostkami organizacyjnymi pomocy społecznej, w związku z czym nie mogą być finansowane z pieniędzy Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Zatrudnione w nich pielęgniarki omijają podwyżki gwarantowane ustawą o minimalnych wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych. Wynagrodzenie pracowników pozostaje w gestii pracodawcy samorządowego, który na podstawie art. 39 ustawy o pracownikach samorządowych, ustala wynagrodzenia pracowników w regulaminie wynagradzania.
W domach pomocy społecznej przebywają osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji, które wymagają wyrównywania różnego rodzaju deficytów poprzez świadczenie opieki, terapii oraz zagwarantowanie poczucia bezpieczeństwa łatwym dostępem do świadczeń zdrowotnych przez cała dobę.
powrót do aktualności